У стародавньому Любечі край міського парку стоїть невеликий охайний будиночок. Сьогодні тут діє музей, а колись ця споруда належала до комплексу панської садиби графів Милорадовичів. Точних даних щодо часу і обставин її зведення немає, але певно то відбулося в першій третині XVIII століття.
Кам’яниця Полуботка в Любечі, малюнок О. Сластіона, 1895 р.
На 1708 рік містечко на високому лівому березі Дніпра разом з околицями належало Іванові Мазепі. Але через скрутні прийдешні події, гетьманові довелося покинути батьківщину, а все його майно цар Пьотр I експропріював. Зрештою Любеч було передано Павлу Полуботку. Призначений Мазепою Чернігівським полковником, він одним з перших зрікся свого сюзерена, й повторно присягнув московитам.
Краєвид на Дніпро з парку Милорадовичів, Любеч
До призначення наказним гетьманом у липні 1722 року Полуботок встиг на отриманих землях знано погосподарювати: скрізь будував ґуральні і млини, гути й рудні. Його персональна казна невпинно зростала. Звідси, вочевидь, поширилася і легенда про відправлений до Лондона неймовірний скарб, що мав би повернутися до України й озолотити всіх її мешканців.
Кам’яниця Полуботка в Любечі, світлина початку ХХ ст.
Легендами оповита й історія старовинної кам’яниці у Любечі. Вірогідно, в ній дійсно була скарбниця, де полковник зберігав свої кошти і зброю. Втім, можливо це був звичайний лямус – розповсюджений у XVIII—XIX століттях різновид складського приміщення, в якому накопичували харчові продукти, одяг, зерно й знаряддя праці. Про те, що споруда не була житловою, а використовувалася для господарчих потреб свідчать міцні віконниці й дверні засови, а також відсутність в ній слідів пічного опалення.
Вид на кам’яницю Полуботка з парку
Під час ІІ світової війни у 1943 році будівля значно постраждала, згорів її давній дах зі заломом. Попри пізніший ремонт, на кінець 1990-х кам’яниця прийшла в остаточно занедбаний стан: лише частина її мурування ще трималася. Реставрувати об’єкт вдалося завдяки держаній програмі відтворення видатних пам’яток історії та культури України в 2008 – 2010 роках. Його зовнішній вигляд дозволили доволі точно відтворити столітньої давнини світлини експедиції Стефана Таранушенка й ще старший малюнок Опанаса Сластіона 1895 року. Наразі це одна з найбільш привабливих історичних споруд Любича.
Кам’яниця Полуботка в Любечі, світлина експедиції С. Таранушенка, 1920-і рр
За характеристиками – це мурована з цегли одноповерхова будова з підвалом; прямокутна в плані, який складають основне приміщення і поділений навпіл передпокій. З декору привертають увагу спарені пілястри на кутах будівлі, лиштва з лучковими сандриками й фігурним ніші під вікнами.