Барельєфи янголів з фасаду Успенського собору Києво-Печерської лаври

Регіон

Київ

У XVIII столітті декоративними керамічними плитами із барельєфами голів янголів, що розгорнули позаду різнокольорові крила, прикрасили фриз антаблементу великої церкви печерського монастиря. Розміщувалися вони здебільшого на завершеннях пілястр. Після вибуху 1941 року вціліло декілька подібних прикрас. Їх перенесли з руїн будівлі до фондів «Софії Київської», де ретельно дослідили й реставрували. У колекції цього національного заповідника вони зберігаються й донині.  Під час відбудови святині 2000 року копії з оригіналу булі встановлені на відповідні місця.

Фасад Успенського собору Києво-Печерської лаври. Копії керамічної плити із барельєфом янгола – нижче фронтону, над пілястрами.

Опорядження фасаду Успенського собору майоліковими вставками з янголами, найімовірніше, відбулося після нищівної пожежі 1718 року. Чи-то в ході добудови 1722 – 1731 років, чи вже під час пізнішої реконструкції, що проводилася після 1767 року. Втім, без сумнівів, це були неймовірно виразні деталі переоформлення екстер’єру давньоруського храму у бароковому стилі.

Керамічна плита із барельєфом янгола з фасаду Успенського собору Києво-Печерської лаври

За спостереженням спеціаліста з історії, археології та архітектури України Володимира Мезенцева ці витвори схожі на деякі кахлі груб палацу гетьмана Мазепи в Батурині на Гончаріці. Всі вони мають аналогічний сюжет, але варіації з Успенського собору отримали дещо відмінну палітру.

Керамічні прикраси з фасаду Успенського собору Києво-Печерської лаври. Виставка-експедиція «Гривня. Більше ніж гроші» в Українському Домі, що тривала протягом 28 березня – 11 травня 2025 року.

Лаврські керамічні янголи розписані соковитими жовто-охристою, бронзовою, темно-коричневою і темно-синьою ґлазур’ю, а ще – зеленою на тлі. Виготовлені вони з глини за відбитками у спеціальних гіпсових формах. Загалом прямокутні плити мають розміри приблизно сорок на шістдесят сантиметрів.

Керамічна плита із барельєфом янгола з фасаду Успенського собору Києво-Печерської лаври

Образи янголів на плитах доповнюють за головами напівкруглі ж бронзового, під золото, кольору німби. Це відповідає православній іконографії. Обличчя пророблені детально й в їхніх рисах проявляється яскрава індивідуальність.