Ікона XVIII століття написана олійною фарбою на дерев’яній дошці. Левкас – техніка нанесення порошкоподібної крейди, замішаної на тваринному або рибному клеї – застосовано в якості ґрунт. Позолочена. Перебуває в колекції заповідника Києво-Печерська лавра.
Ікона Христос-Великий Архієрей, XVIII ст.
Сюжет «Христос-Великий Архієрей» набув в українському іконописі великої популярності саме у XVIII столітті. Він зображувався як в Молільному ряді іконостаса, так і серед хатніх ікон. Ісус зазвичай зображується в ризах архієрея. На ньому єпископська митра й верхній одяг патріархів, званий саккосом. Він возсідає на небесному престолі. В руках у нього атрибути царської влади: скіпетр і держава. Це символізує поєднання священничого христового титулу із монаршим.
Херувим, фрагмент ікони Христос-Великий Архієрей, XVIII ст.
Згідно текстів Старого і Нового Заповіту про Христа у якості первосвященика говориться:
Так і Христос, не Сам Він прославив Себе, щоб Первосвящеником стати, а Той, що до Нього сказав: Ти Мій Син, Я сьогодні Тебе породив. …і від Бога був названий Первосвящеником за чином Мелхиседековим (Євр 5:5,10)
Ти священик навіки за чином Мелхиседека. (Пс. С1Х, 4)
Фрагмент ікони Христос-Великий Архієрей, XVIII ст.
На іконі з колекції лаври увагу привертають обличчя херувимів. За релігійними уявленнями юдаїзму й християнства – це крилаті істоти з крилами птаха та головою людини, найчастіше дитини, що виконують несучу і захисну функції.
Херувим, фрагмент ікони Христос-Великий Архієрей, XVIII ст.
Емоційність херувимчиків обабіч Христа Архієрея вражаюча. Кожен дивиться абсолютно по-своєму: хто із благоговінням, а хто і з дещицею лукавства. Також вражають візерунки одягу Ісуса із незабутнім рослинним орнаментом.
Херувим, фрагмент ікони Христос-Великий Архієрей, XVIII ст.