Особливістю цієї споруди у середмісті старовинного козацького полкового міста є те, що вона доволі незвичайним чином поєднує компактний бароковий храм із доволі габаритною класицистичною дзвіницею. Трьохсотрічна будівля пережила чимало негараздів, і зрештою стала справжньою окрасою центральної площі Прилук.
Миколаївська церква й Спасо-Преображенський собор в панорамі площі Іоасафа Бєлгородського
На початку XVII століття на місці давньоруського городища, що знаходилося на правому березі річки Удай, була споруджена Прилуцька фортеця. Вона складалася із укріплених слобод, так званої нової Прилуки, й зі старої Прилуки – власне замку. За сто років, коли місцевим полковником став Гнат Ґалаґан, у цитаделі фортеці розпочалося масштабне муроване будівництво. Окрім величного п’ятиверхого Спасо-Преображенського собору коштом козацького очільника і його дружини Олени в замку була облаштована проїзна брама. Із високою дзвіницею над нею. Впритул до цієї вежі й була прибудована церква, названа на честь Святого Миколи-Чудотворця.
Миколаївська церква, світлина експедиції С. Таранушенка, початок XX ст.
Завершений 1720 року Миколаївський храм виконано у формі близькій до католицького костелу. Він має одну єдину наву, звернений на схід гранчастий вівтар-апсиду й високий двосхилий дах. Над абсидою виведено розкішний бароковий фронтон із двома кудлами волют по боках.
Дзвіниця Миколаївської церкви
У XIX столітті церква Святого Миколая кілька разів зазнавала потужних руйнувань. Після пожежі 1817 року була фактично втрачена первісна надбрамна дзвіниця. Її замінила двоярусна вежа, оформлена у популярному тоді в російській імперії стилі ампір. Ця класицистична дзвіниця складається із
Миколаївська церква, світлина середини XX ст., сайт Прилуцького краєзнавчого музею імені В. І. Маслова
В 1930-і роки храм було закрито. Пізніше, у роки II світової війни він отримав дуже значні пошкодження. Десятиліттями пам’ятка стояла закинутою, доки між 1986 і 1989 роками не відбулася її масштабна реставрація. Згідно проекту архітектора Володимира Новгородова будівлі церкви повернули барокове оздоблення. У стінах храму відкрили художній відділ Прилуцького краєзнавчого музею. 1992 року будівлю передали громаді Ніжинської єпархії церкви Московського патріархату.
Миколаївська церква в Прилуках
У 2011 році поряд із дзвіницею Миколаївського храму було відкрито пам’ятник Йоасафові Білгородському. Цей видатний український церковний і освітній діяч являвся сином прилуцького полковника Андрія Горленка й онуком гетьмана Данила Апостола. Окрім служіння Господу він мав також й певний письменницький талант та залишив по собі помітну літературну спадщину. Серед іншого виділяється складена Йоасафом поема «Брань честныхъ седми добродѣтелей зъ седми грѣхами смертными…».