Храм святого Миколая з села Городище Менського району Чернігівської області – один з найновіших експонатів київського Національного музею народної архітектури та побуту України. Пам’ятку XVIII століття було перенесено в скансен у листопаді 2016 року.
Вітряки поряд із Миколаївською церквою з села Городище у Пирогові
Миколаївську церкву було зведено у 1763 році. Первісно вона мала три барокові верхи й складалася з трьох об’ємів:
Подібні храми широко були розповсюдженні на Лівобережжі України.
Миколаївська церква з села Городище у скансені в Пирогові
На сьогодні від початкового архітектурного задуму зберіглися основні композиційні елементи: гранчасті зруби двох частин, домінантна центральна баня, восьмерики-підбанники, в котрих висота переважає ширину й характерно розміщені віконні просвіти. Регіональною особливістю є те, що будівельним матеріалом слугувала сосна.
Кінь у скансені в Пирогові біля Миколаївської церкви з села Городище
У 1888 році Миколаївський храм було капітально відремонтовано і видозмінено. Автентичні, українського характеру бані тоді замінили на нові – єпархіального московського смаку. До вівтаря добудували дияконник і паламарню, додали південний і північний рукави й до бабинця. З заходу доставили цілий новий приділ, через що зникли старі вхідні двері й оригінальне потрійне вікно. Будівлю було перенесено на фундамент.
Миколаївська церква з села Городище у скансені в Пирогові
Протягом 1930 – 1931 років споруду дослідила експедиція Стефана Таранушенка, директора Музею українського мистецтва у Харкові, видатного вітчизняного дослідника й мистецтвознавця. Було зроблено низку світлин й здійснено обмір об’єкту.
Плакат, присвячений Миколаївській церкві з села Городище у Пирогові
Від 1960-х років храм використовувався у якості колгоспного зерносховища. На початку XXI століття він перебував практично у повному запустінні. У 2015 році ініціативна група на чолі із священником Андрієм Власенком розпочала порятунок пам’ятки. За дозволу міністерства культури України тоді майстри із Закарпаття провели її консервацію. Про зовнішній та внутрішній вигляд церкви телеканалом інформаційно-просвітницьким каналом «Глас» було знято документальний фільм.
Миколаївська церква з села Городище у скансені в Пирогові, світлина 2018 р
Державна програма «Дерев’яні храми України», що була створена для збереження відповідного історико-мистецького феномену, заради порятунку хрому з Городища влітку 2016 року сприяла його перенесенню до Національного музею народної архітектури і побуту в Пирогові. Кожен брус щойно розібраної споруди піддавався спеціальному подвійному маркуванню.
Миколаївська церква з села Городище у скансені в Пирогові
В скансені Миколаївську церкву розташували в експозиції «Полісся». Її поставили на новий бетонно-цегляний фундамент. Закладений на новому місці наріжний камінь 1 листопада 2016 року освятив протоієрей Андрій Власенко. На церемонії були присутні патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет й тодішній митрополит Переяславський і Вишгородський Епіфаній. До 2018 року за проєктом архітектора- Сергія Юрченка була проведена ретельна реставрація святині. Під час збирання вдалось використати біля 95% автентичних брусів. Покрито дахи і бані храму оцинкованим залізом.