Покровська церква в Батурині

Новий храм Покрови Пресвятої Богородиці у славетній гетьманській столиці було зведено в 2007 – 2008 роках. Ініціатором його будівництва виступив президент України Віктор Ющенко. Хрести на банях щойно завершеної будови освятив патріарх Київський Філарет.

Храм Покрови Пресвятої Богородиці, зведений 1789 р., світлина початку XX ст.

Дерев’яна церква Покрови існувала в місті ще в XVII столітті. На неї жертвував кошти гетьман Іван Мазепа, й при ній в той час діяли богадільня і школа. Переживши Батуринську трагедію й простоявши ще більше семи десятирічь, вона згоріла 9 січня 1783 року.

Покровська церква

Втім, незабаром місцевий священник Іван Джунківський перейнявся відновленням Покровського храму, й за шість років його було добудовано. Хто виступив зодчим, наразі невідомо. Це була хрестоподібна у плані будівля в класичному стилі. Над західним її притвором здіймалася висока триярусна дзвіниця. Важливою цінністю, що зберігалася у церкві, вважалася ікона Богоматері, яку 1791 року батуринський сотник Дмитро Климентійович Стожок, ніби-як, привіз із Гданську.

Храм Покрови Пресвятої Богородиці, зведений 1789 р., світлина початку XX ст.

Храм було знищено більшовицьким режимом 1936 року. Певний час лишилася стояти тільки дзвіниця, але в 1950-і підірвали і її. Від комплексу церковних будов зберіглася донині тільки колишня церковнопарафіяльна школа, зведена 1898 року.

Хресна хода біля храму Покрови Пресвятої Богородиці, світлина початку 1909 р.

Нинішню покровську церкву спроектував архітектор Георгій Рогожин. Це хрещатий у плані, п’ятибанний храм у зовнішньому дизайні якого використано елементи стилю українського бароко.

Покровська церква

Покровська церква (2008 р.) споруджена в стилі козацького бароко, хрещата у плані, п’ятибанна. Головний архітектор проекту — Георгій Рогожин. Вона стоїть на колі, на перетині вулиць Гетьманської і Ющенка, й зустрічає своєю гордою статурою тих, хто із траси звертає в історичний центр міста.