Покровська церква в Острогозьку

Храм пізньобарокової манери на  Базарній площі міста, що нині перебуває у Брянській області, на російській території, звели у 1772 році. Він замінив старовинну дерев’яну церкву Покрова, поставлену українським переселенцями ще наприкінці XVII століття.

Дзвіниця і Покровська церква в Острогозьку, світлина I пол. XX ст.

За часів, коли реєстрові українські козаки на Білгородській межі Московії заснували фортецю Острогозьк, в його середмісті було поставлено цілих три дерев’яних храми. Окрім Покровської, тут знаходилися ще Троїцька і Успенсько-П’ятницька церкви.

Покровська церква в Острогозьку, світлина 1910-х рр.

Коли 1694 року військо Пєтра I рушило завойовувати Азов, в цьому полковому слобожанському містечку в поспіху забули один п’ятдесяти-двопудовий дзвін. По поверненню з успішного походу цар за хорошу службу тутешніх козаків велів лишити його острогозьцям. Й згодом надіслав сюди ще й другий дзвін. Обидва повісили саме на дзвіниці старої Покровської церкви, а потім їх перемістили і до нової будови.

Покровська церква в Острогозьку, світлина експедиції С. Таранушенка, 1928 р.

Мурований в останні десятиліття XVIII століття Покровський храм був  тридільним  із двома престолами: в ім’я святих апостолів Петра і Павла й великомучениці Варвари. Також до церкви примикали невелика трапезна і знана триповерхова дзвіниця. До останньої згодом добудували дві комори, в котрих почали зберігати амуніцію й грошову скарбницю Острогозького гусарського полку. Разом з усіма добудовами церква вважалася найбільшою в місті. Зсередини вона освітлювалася шістьма величезними люстрами й попри свої значні розміри завдяки пічному опаленню навіть взимку залишалася теплою.

Покровська церква в Острогозьку, світлина 1950-х рр.,

Трохи приземкувата сакральна споруда простояла в оточенні потужних кам’яних крамниць більше, ніж півтора століття. Першою церква втратила свою елегантну барокову дзвіницю, а після 1950-х років було знесено й решту старовинного храму.