Професорський будинок в Голосієві №1

Один з небагатьох архітектурних об’єктів колишньої Сільськогосподарської Академій в Києві (нині Національного університету біоресурсів і природокористування України), який не був пошкоджений під час II світової війни.

Професорський будинок Сільськогосподарської Академій

Житло призначалося для викладачів і службовців комплексу вищих навчальних закладів сільськогосподарського профілю, який у другій половині 1920-х років активно розбудовували на околиці міста. Поміж корпусів Агрохімічного, Лісо-Інженерного, Зоотехнічного й Механізації-Електрифікації інститутів, запроектованих видатним майстром Дмитром Дяченком, будинок вирізняється певною компактністю й водночас цілісністю. Його автором вказується архітектор київської Політехніки – Всеволод Обремський. Найімовірніше, концептуальну розробку споруди зодчі реалізували разом.

Професорський будинок в Голосієві, світлина кінця 1920-х рр.

Стиль українського необароко, в дусі якого виконано більшість корпусів академії, у випадку професорського будинку помітно проявляється в трикутних сандриках над арковими вікнами бічних ризалітів, у фігурному фронтончику над центральним входом й в обрисі мансардного даху із заломом.

Фасад Професорського будинку в Голосієві

Спорудження будівлі було завершено орієнтовно у 1928 році. Її загальна площа склала більше шестисот сімдесяти метрів. Тут мало розташуватися дев’ять квартир, всього на тридцять дві кімнати. Згодом власники верхнього поверху перетворили приміщення на горищі на ще одну додаткову кімнату.

Професорський будинок в Голосієві №1

Професорський будинок в Голосієві №1

Нинішня адреса будинку – вулиця Горіхуватський шлях, 21. Житловий корпус знаходиться дещо на віддаленні від решти будов університету, у тінистому, зарослому густою зеленню кутку. При спогляданні здалеку його ошатний фасад справляє враження справжнього гетьманського палацу.