Скит ікони Богородиці Києво-Печерської

Один із найбільш сучасних проявів українського бароко в архітектурі спостерігається в рисах будов скиту київської лаври, названого на честь ікони Богородиці Києво-Печерська. Він з’явився на околиці Голосіївського лісу і місцевості Мишоловка в середині 2010-х років.

Вид на скит ікони Богородиці Києво-Печерської з Голосіївського лісу

Як така, ідея створення скиту полягає в тому, щоб ченці-пустельники мали змогу усамітнитися на віддаленні від головної обителі, заселившись в кілька невеликих келій. Однак, нерідко скити розростаються і з часом перетворюються на окремі повноцінні монастирі.

Церква ікони Божої Матері Печерської з Антонієм та Феодосієм

Землю під спорудження комплексу Київська міська адміністрація виділила лаврі у 2009 році, на ділянці по вулиці Ягідній. Поряд було облаштовано Корчуватське кладовище, на якому ховають насельників монастиря. У вересні 2011 року було здійснено закладання нового значного за розмірами храму. За чотири роки основні роботи з будівництва завершили, а у лютому 2017 року його стіни освятили.

Головна церква скиту називається на честь ікони Божої Матері Печерської з Антонієм та Феодосієм, які стоять перед нею. Її проект розробили архітектори Артем Прощенко та Олександр Молож . Творчі ідеї автори шукали в образах впізнаваного архітектурного ансамблю печерського монастиря.

Дзвіниця скиту ікони Богородиці Києво-Печерської

На загал же образ цієї сакральної споруди доволі своєрідний. Вона ніби намагається поєднати українську барокову традицію із притаманними сучасній Росії канонами, й також не цурається еклектичних нововведень. Останнє виразно проявляється у оздобленому великими порталами тамбурі. Хоча за силуетом храм нагадує типову п’ятипільну козацьку церкву, замість грушоподібних бань його неочікувана завершуюсь важкуваті, запозичені в росіян цибулини.

Скит ікони Богородиці Києво-Печерської

Окрім великого храму у скиті зведені також дзвіниця й корпуси для священиків, в яких одночасно можуть проживати близько півсотні людей. Також планується спорудження готелю для паломників.