За всі роки відновлення Незалежності України в столиці не з’явилося жодного більш відповідного національній архітектурній традиції нового храму, ніж цей. Тим показовіше, що він був одним з перших, збудованих після десятиліть радянської заборони на будь-яке сакральне будівництво. Обрис стрункої білої козацької церкви помітно контрастує із похмурим тлом однотипних висоток найбільшого спального масиву Києва. Й також контраст відчувається в українському характері форм будівлі та її теперішнім суттєвим наповненням.
Троїцький собор в панорамі Троєщини
Собор було закладено ще за існування радянського союзу, у жовтні 1990 року. Його зведення ініціювали перший голова Виконавчого комітету Ватутінської районної ради (пізніше Деснянського району) Іван Андрющенко й релігійна громада храму села Троєщина – невеликої дерев’яної церкви, історія якої сягає XVIII століття.
Троїцький собор на Троєщині зі східного боку
Донаторами великого будівництва виступили протоієрей Димитрій Григорак та ієрей Володимир Макуха – священнослужителі старої Троїцької святині – а також немало місцевих мешканців-вірян. До 1997 року роботи із мурування і зовнішнього оздоблення собору було завершено, й 17 червня, на свято Тройці, Митрополит Київський від Православної Церкви московського патріархату Володимир (Сабодан) його урочисто освятив.
Троїцький собор на Троєщині
Проект храмового комплексу розробили архітектори Вадим й Ірина Гречини, а також конструктор Леонід Линович. Троїцький собор являє собою характерний для українського барокового зодчества тип п’ятиверхого дев’ятидільного храму (щоправда ще із декількома додатковими меншими притворами зі східного боку). Він має три абсиди і, відповідно, три престоли:
Виразна культова будова височить на штучному пагорбі понад селом й лінією швидкісного трамваю, що йде вздовж вулиці Оноре де Бальзака. Безпосередня адреса храму – вулиця Митрополита Володимира (Сабодана), 2В.
Троїцький собор на Троєщині
Інтер’єр Троїцького храму після 2005 року розписали іконописці Ігор Лесків, Сергій Булко й Ігор Орещак. Центральний семиярусний іконостас в соборі постав ще раніше, у 1999 році. Його створили черкаські майстри- червонодеревники під керівництвом художників Івана Фізера, Анатолія Шитика й Миколи Сенюти. Тоді ж було споруджено іконостаси в двох бічних приділах. У західній частині церкви розташовані хори.
Троїцький собор на Троєщині
Окрім собору, до храмового ансамблю входять дзвіниця, готель, будівля недільної школи із трапезною, баптистерій, іконописна майстерня, будинок настоятеля й трансформаторна підстанція. Більшість споруд виконана у манері українського бароко із елементами українського архітектурного модерну.
Портал Троїцького собору на Троєщині
Під приміщенням основного храму 2004 року було облаштовано підземну церкву в ім’я великомученика Димитрія Солунського. Настінний його розпис у бароковому стилі із елементами українського орнаменту виконали живописці з Галичини. Іконостас було виготовлено в іконописній школі у Білій Церкві на замовлення фундатора Димитрівського храму, архітектора Любомира Бачинського.
Троїцький собор на Троєщині
Від 1998 року при Троїцькому соборі діє недільна школа. Нині в ній навчається біля сотні дітей віком від п’яти до шістнадцяти років. Тоді ж при храмі було започатковано й видання журналу «Троєщина православна». Більше дванадцяти років тут також існує вокально-хорова студія «Янголятко», при якій створені чотири хори: змішаний – під керівництвом регенток Наталії Косінської й Ольги Коваленко, чоловічий камерний – під керівництвом Андрія Юдіна й ще два кліросні хори.