Успенський собор в Дубівці

Регіон

Храм в нинішньому містечку Дубовка, ща на березі річки Волга, приблизно 1762 року заклав перший отаман Волзького козачого війська Макар Персидський. Спорудження собору велося під керівництвом його син Андрія. Однак, освятити собор Успіння Пресвятої Богородиці вдалося лише 1796 року, тобто аж за три десятиліття від початку робіт.

Дубовка, світлина з альбому «Волга. Від початку до Каспію», М.П. Дмитрієв, 1890-і рр.

Це обставина, найімовірніше, пов’язана із тим, що в серпні 1774 року до Дубівки завітав Омелян Пугачов з посталим проти російської монархії людом. Мешканці містечка і козаки зустріли самопроголошеного «государя» дзвоновим вітанням. До пугачовців також радо вийшли й дубівські священнослужителі. Більшість місцевих добровільно присягнула так званому цареві. Тож він отримав змогу поповнити тут продовольчі запаси, взяти зброю і перепочити.

Дубовка, зовнішній вигляд будинку, де жив Омелян Пугачов, 1894 р.

Але невдовзі Пугачов рушив до Царицина, де й був схоплений урядовими військами. Після арешту і допитів самозванця Дубівка опинилася в опалі: почалися переслідування його посібників, лояльне духовенство було розстрижене та вислане з міста.

Успенський собор, Дубовка, 1894 р.

Вочевидь швидкому завершенню зведення козачого храму обставини не сприяли. В липні 1775 року велика пожежа знищила в Дубівці всі будівлі. А після скасування Єкатєріной II Волзького війська, 1777 року все тутешнє козацьке населення було переселено на Північний Кавказ, за річку Терек. Так в містечку залишилося хіба кілька дворів.

Дубовка, світлина почату XX ст.

Відродження Дубовки відбулося після надання їй 1785 року статусу посаду. Завдяки своєму вигідному географічному положенню він скоро Починає інтенсивно розвиватися. Сюди переселяють українців з так званих тоді малоросійських губерній. Тут процвітає переволок (переправа на інший берег ріки), розвивається виробництво возів, бондарство, борошномельне та олійне виробництво.

 

Добудований Успенський собор мав традиційне для українського сакрального зодчества планування. Він отримав дев’ять верхів й ззовні був прикрашений колонами та пілястрами. Довжиною храм сягав п’ятдесяти метрів, а висотою – всі сорок.

Успенський собор,, світлина початку XX ст.

Разом із усіма іншими церквами Дубівки величну споруду знесли в 1930-і роки.