Житловий будинок КВО в Києві

Одна з найефектніших будівель післявоєнної забудови Хрещатику сьогодні є майже непомітною широкому загалу, й навіть її адреса числиться не по головній вулиці столиці, а по сусідній Заньковецької – за номером 8. Здебільшого образ цього архітектурного витвору відповідає стилістиці сталінської радянської імперії. Проте, його первісно тильний фасад завершується по центру характерним фронтоном української барокової манери.

Житловий будинок КВО, вид з вул. Заньковецької, світлина С.Г. Шиманського, 1952 р.

Будинок для проживання сімей працівників Київського військового округу спроектували зодчі Лев Каток, Вадим Гопкало й Аріадна Лобода. Його звели доволі швидко – впродовж 1951 – 1952 років. Він має сім поверхів у основному об’ємі і по дев’ять у бокових вежах.

Житловий будинок КВО, вул. Заньковецької, 8

Напис на проектному зображені будівлі свідчить, що їй спочатку визначено було зайняти ділянку №9, саме по Хрещатику. Помпезний чоловий фасад із рядами могутніх колонад, що з боків здіймаються на висоту двох, потім трьох, а потім й чотирьох поверхів, виходить саме на центральний проспект столиці.

Житловий будинок КВО, вид із даху ЦУМ-у

Колись будинок КВО замикав перспективу між комплексом Пасажу й наступним рядом сталінських багатоповерхівок в бік Бессарабки. Від нього до Хрещатику вели ефектні сходи, що стрічками обвивали каскад мальовничих терас.

Житловий будинок КВО, світлина С.Г. Шиманського, 1952 р.

Розкішна панорама зникла, коли наприкінці 1950-х років перед сталінським велетнем почали зводити модерністський вестибюль станції метро «Хрещатик» із рестораном на даху. Нині виразна пам’ятка післявоєнної забудови практично ні звідки не проглядається.

Будівництво вестибюлю станції метро «Хрещатик» перед житловим будинком КВО, світлина 1950-х рр.

Залишається тільки додати, що зведено цю споруду було поряд із місцем, де до II світової війни знаходився будинок із закладом культури аналогічного найменуванням – Театр Київського військового округу. Пам’ятка в дусі історизму сильно постраждала від пожежі 1941 року, тож її залишки розібрали, а майданчик, де вона стояла, засадили невеличким садом. Наразі дерева сильно розрослися, тож будинок КВО із вулиці Заньковецької також майже зовсім не видно.

Колонада житлового будинку КВО

Вікно житлового будинку КВО, вул. Заньковецької, 8