Михайлівська церква в Переяславі

Бароковий храм стоїть посеред дитинця часів княжої пори, на місці кількох попередників. До монгольської навали тут височів могутній п’ятибанний Михайлівський собор. Над північно-західною частиною його фундаментів зараз влаштовано музей архітектури давнього Переяслава. В середині XVII століття над руїнами звели дерев’яну церкву. Але 1734 вона загинула у пожежі.

Вікна із сандриками Михайлівської церкви

Десятьма роками пізніше єпископ Арсеній, у миру Андрій Берло, виділив кошти на будівництво нової храмової споруди. Втім, результатів своєї фундації він не побачив, оскільки невдовзі спочив. Нова Михайлівська церква була завершена приблизно 1750 року. Вона стала виконувати роль головного храму однойменного монастиря.

Вхід до музею архітектури давнього Переяслава і Михайлівська церква XVIII ст.

План будови доволі простий – це витягнутий з заходу на схід прямокутник  з гранчастими прибудовами вівтаря і притвору. Основною принадою храму є його декор. На жаль в XIX столітті було втрачено оригінальну муровану баню й фронтони на західному і східному фасадах.

Портал Михайлівської церкви

З цікавих елементів, які збереглися, привертають увагу:

  • лучкові й трикутні сандрики над вікнами, прикрашені маскаронами, путті й рослинними мотивами;Вікно і сандрик з маскароном в декорі церкви
  • кольорові полив’яні керамічні розетки з українським народним орнаментом по всій довжині зовнішнього фризу;
  • пілястри, що членують стіни.

В інтер’єрі збереглися розписи XVIII–XIX століть, які, найімовірніше, належать до київської школи живопису.

Михайлівська церква, завершена банею, на малюнку Тараса Шевченка, 1845 р.

До 1786 року в храмі перебували мощі святого Макарія. Але після указу про секуляризацію їх перенесли до архієрейського Вознесенського собору. По ліквідації монастиря церква діяла, як міська соборна, а потім приходська.

Імітація фундаменту давньоруського собору з вівтарної частини Михайлівської церкви

Із 1959 року у стінах храму діяв музей українського народного одягу Середньої Наддніпрянщини кінця ХІХ – початку ХХ століть. Також тут розміщалася колекція київських й полтавських килимів. Колекція налічувала близько 10000 прикладів традиційної української одежі.

Михайлівська церква, світлина початку ХХ ст. експедиції С. Таранушенка

В квітні 2010 року церкву передали в користуванні громади Української Православної Церкви Московського патріархату.

Михайлівська церква із моделлю собору замість бані згори

Найбільш дисонуючим елементом будівлі на сьогодні є її завершення у вигляді моделі давньоруського собору XI століття. Дійсно гармонійним храм буде виглядати лише по поновленню барокової бані і фронтонів. Й, поза тим, Михайлівська церква за своєю композицією є унікальними екземпляром архітектури українського бароко, прямих аналогів якій в Україні більш немає.

Сандрик над вікном Михайлівської церкви